آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای

اتصالات قطره ای

آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای : یکی از پر مصرف ترین محصولات در زمینه ای آبیاری قطره ای میباشد. شاید فکر کنید نصب اتصالات قطره ای به تخصص خاصی نیازمند است در حالیکه نصب اتصالات قطره ای کار خیلی راحت و بدون نیاز به تخصصی است. شما میتوانید برای خرید اتصالات قطره ای و یا قیمت اتصالات قطره ای بروی روی لینک بالا کلیک کنید در غیر اینصورت برای آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای، مزایا و معایب با ما همراه باشید.

آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای :  در مدل های مختلف و همچنین برند های زیادی در بازار موجود میباشد. اتصالات قطره ای گروه بندی مختلفی دارد مثل: شیر آلات قطره ای، قطره چکان یا دریپر ها، انواع بست ابتدایی، رابط ها و زانو ها، کورکن ها، واشر بست ابتدایی، سه راهی ها، بست انتهایی، … که در مورد همه این ها در این نوشته با شما صحبت خواهد شد.

انواع شیر انشعاب اتصالات قطره ای

انواع قطره چکان اتصالات قطره ای

انواع میکرو جت اتصالات قطره ای

پیش گفتار آبیاری قطره ای

حجم سالیانه ی آب قابل استحصال کشور تقریباً ۱۴۰ میلیارد مترمکعب برآورد شده است که درحال حاضر حدود ۹۲ میلیارد مترمکعب آن استحصال می‎شود.

بخش کشاورزی عمده‌ترین مصرف‌کننده‌ی آب است و به استناد آمار و ارقام انتشاریافته از طرف وزارت کشاورزی راندمان آبیاری به ویژه در روش‎های سنتی بسیار پایین بوده و ۳۰-۳۲ درصد تخمین زده می‎شود. به تعبیری دیگر ۷۰-۶۸ درصد از آب مورداستفاده در این بخش به طریق مختلف هدر می‎رود. این نکته با توجه به شرایط موجود و رشد جمعیت و تقاضای روزافزون برای فرآورده‎های مختلف کشاورزی می‎تواند هشداری بسیار قوی برای چاره جوئی و عاقبت‌اندیشی در زمینه‎ی حفظ و حراست منابع آب کشور و به تأخیر انداختن و دوری جستن از بحران آب در آینده تلقی شود.

روش های آبیاری قطره ای

روش های آبیاری سنتی در بسیاری از موارد علاوه بر تلف نمودن حدود ۷۰ درصد آب، اراضی را ماندابی، شور و بایر کرده و ضمن آلوده نمودن منابع آب‎های زیرزمینی مشکلات جنبی دیگری را هم پدید می‎آورد. به این ترتیب احداث شبکه‎های زهکشی، عملیات بهسازی خاک و پالایش آب‎های زیرزمینی ضرورت می‎یابد و تردیدی نیست که انجام این اقدامات به هزینه های هنگفت نیاز دارد.

‎با توجه به حقایق فوق، گسترش استفاده از سیستم‎های آبیاری تحت فشار تا سطح بیش از دو میلیون هکتار در طول برنامه دوم توسعه را می‎توان به حق از بزرگ‌ترین طرح‎های زیر بنائی در زمینه صرفه جوئی در مصرف آب در تاریخ کشور دانست با آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای میتوان یک سیستم بدون نقص داشت.

اتصالات قطره ای 1

مقدمه آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای روشی است تحت فشار که آب مورد نیاز را به صورت جریانی آهسته و قطره‌قطره اما کم و بیش مستمر از طریق خروجی‎هایی به نام “دریپر” (قطره چکان) در اختیار گیاه قرار می‎دهد. آبیاری قطره‎ای علی‌رغم نوپا بودن، به دلیل دارا بودن راندمان بسیار بالا و امکانات انحصاری خود با استقبال گسترده کشاورزان و باغداران مواجه بود و تاکنون پیشرفت‎های بسیار زیادی داشته است. این روش آبیاری هر چند که ممکن است مانند هر روش دیگری برای تمام محصولات، شرایط یا اهداف موردنظر مناسب نباشد اما در مجموع از نظر امور زراعی، آگروتکنیکی و اقتصادی دارای چنان امتیازاتی است که می‎تواند نگرانی‎های مربوط به بحران آب در بخش کشاورزی خصوصاً در مناطق خشک و نیمه‌خشک را تا حد زیادی کاهش بخشد. و این کار بدون اتصالات قطره ای امکان پذیر نمی باشد.

تاریخچه آبیاری قطره ای

مطالعات باستان‌شناسی و شواهد تاریخی بر تأثیر آبیاری در توسعه و تکامل تمدن‎های بشری ‎تأکید دارد. پیدایش قدیمی‌ترین تمدن‎هایی که با آبیاری همراه بوده است به حاشیه رودخانه های بزرگی نظیر نیل، دجله و فرات نسبت داده می‌شود. مثلاً آبیاری ثقلی (سطحی) حدود ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد در کناره‎‎های رودخانه نیل آغاز شد. در آن ایام تنها روش مورداستفاده همان روش سطحی بود، اما در مواردی هم به نوعی آبیاری بارانی اشاره شده است. آبیاری قطره‎ای در مقایسه پدیده بسیار جدیدی است که فکر ابداع آن در واقع از آبیاری زیرزمینی اخذ شده است، یعنی شیوه‎ای که از طریق بالا بردن سطح سفره آب، آب را در اختیار ریشه نباتات ‎قرار می‎دهد آن آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای را به خوبی بلد بودند.

ادامه تاریخچه

در سال ۱۸۶۰ محققین آلمانی سیستم توأمی از آبیاری و زهکشی را که در آن از لوله‎‎های سفالی استفاده می‌شد به کار گرفتند و با استفاده از پمپ آب را به درون این لوله‎ها که در زیر خاک و مجاورت ریشه‎ی گیاهان قرار داشتند هدایت می‎کردند. در سال ۱۹۱۳ اولین تجربه‎ی آبیاری قطره‎ای زیرزمینی بدون بالا بردن سفره‎ی آب زمینی به اجرا درآمد اما در همان زمان مشخص شد که این کار بسیار پر هزینه و دشوار است. ابداع و ساخت لوله های روزنه دار و متخلخل در سال ۱۹۲۰ در آلمان و ایالات‌متحده از جمله عواملی بود که کاربرد آبیاری قطره‎ای زیرزمینی را دستخوش تحول و دگرگونی نمود.

ادامه تاریخچه

پس از خاتمه‎ی جنگ دوم جهانی و پیدایش تکنولوژی نو در صنایع پلیمری، استفاده از لوله‎های پلاستیکی به سرعت جایگاه خود را در امور آب‌رسانی و آبیاری پیدا کرد و سرانجام در دهه‎ی ۱۹۶۰ روش آبیاری قطره‎ای سطحی، حالتی فراگیر یافت و دامنه‎ی آن به استرالیا، آمریکای شمالی، آفریقای جنوبی و ایران گسترش پیدا نمود و اما در ایران، سرزمینی که بر خلاف اکثر کشور‎های جهان پایه‎های تمدن آن بر استفاده از آب‎های تحت‌الارضی استوار است زمینه‎ی فکری این شیوه آبیاری سابقه‎ای بسیار قدیمی‎تر دارد. قرار دادن ظروف سفالی درون خاک و در مجاورت ریشه‎ی درختان و بوته‎‎ها و ریختن آب در داخل این ظروف را که به آبیاری کوره‎ای شهرت دارد می‎توان آغاز استفاده از آبیاری قطره‎ای دانست.

خرید اتصالات قطره ای

‎اجزاء تشکیل‌دهنده‌ی سیستم آبیاری قطره‎ای

در سال‎های اخیر تحولات تکنیکی بسیار زیادی در زمینه‎ی طراحی و ساخت اجزاء متشکله‎ی سیستم‎های آبیاری قطره‎ای به وجود آمده است، اما در هر حال هر سیستم قطره‎ای دارای اجزاء ‎زیر می‌باشد که مهم ترین آن اتصالات قطره ای میباشد:

‎- پمپ

– واحد تزریق کننده‎ی کود و مواد شیمیایی

– فیل‌ترها

– لوله های توزیع‌کننده‌ی آب

– خروجی‎‎ها و سایر تجهیزات کنترل‌کننده

– اتصالات قطره ای

اتصالات قطره ای مورد نیاز

خروجی‌ های اتصالات قطره ای

نقش خروجی‎ها (دریپرها) در سیستم قطره‎ای این است که ضمن محو کردن فشار اضافی، آب را به محل موردنظر در مزرعه تحویل دهند. این خروجی‎‎ها به صورت قطره‌قطره یا جاری، جریانی بالنسبه اندک اما تقریباً مستمر از آب را به نحوی یکنواخت تأمین می‎نمایند. تاکنون انواع و اشکال بسیار متنوعی از دریپرها طراحی و ساخته شده است و همواره کوشش بر آن بوده که ضمن ارزان بودن قیمت، عاری از مشکل انسداد بوده و در عین حال بتوانند آب را به صورتی یک نواخت در اختیار گذارند. مسیر حرکت آب درون بعضی از انواع طولانی و در گروهی دیگر کوتاه است. در هر حال طرح و ساخت آن‎ها به دقت زیاد و توجه به نکات بسیار دقیق نیاز دارد. زیرا همواره در معرض نور و تابش خورشید، مواد شیمیایی و تغییرات شدید محیطی قرار دارند.

لوله های توزیع‌کننده‌ی آب و اتصالات قطره ای

در سیستم قطره‎ای توزیع آب توسط شبکه ها از لوله ها که دارای قطره های متفاوت می‎باشند صورت می‎گیرد.

این شبکه از لوله های اصلی قطورتر شروع شده به لوله های نازک‎تر نیمه اصلی و سرانجام لوله های فرعی که حامل دریپرها می‌باشند و در پای ردیف درختان و یا بوته ها قرار دارند منتهی می‎شود (شکل شماره ۱) لوله‎های اصلی و نیمه اصلی معمولاً ثابت بوده و در زیر خاک و عمق مناسبی کار گذاشته می‌شوند. جنس این لوله‎ها می‎تواند پی وی سی (PVC)، آزبست و یا پلی‌اتیلن (PE) باشد. قطر لوله های اصلی و نیمه اصلی معمولاً ۴۰ تا ۲۰۰ میلی متر (5/1 تا ۸ اینچ) است و انتخاب نوع و قطر آن در طراحی به دبی لوله‎های فرعی، ملاحظات اقتصادی و شرایط محیطی و زراعی بستگی دارد. برای سهولت در انجام شستشوی لوله ها و خارج کردن مواد زاید از درون سیستم، این لوله ها باید در قسمت انتهایی خود دارای شیر فلکه‎ی خروجی باشند.

لوله و اتصالات قطره ای

لوله های نیمه اصلی هم چنین بسته به مورد ممکن است به فشار شکن، تنظیم کننده جریان، شیر فلکه‎ی دستی یا اتوماتیک، فیلتر و سایر وسایل دیگر مجهز باشند. لوله‎های فرعی عمدتاً از جنس پلی‌اتیلن ساخته می‎شوند و قطر آن‎ها ممکن است ۱۰ تا ۲۶ میلی متر 38/0 تا 05/1 اینچ باشد اما رایج‌ترین آن همان قطر ۱۶ میلی‌متری است.

در اکثر موارد لوله‎ی نیمه اصلی رابط لوله‎های اصلی و فرعی است و تعیین قطر، طول و حداکثر مجاز افت فشار در لوله‎های اصلی و نیمه اصلی به توپوگرافی، افت فشار در لوله‎های فرعی و محدوده‎ی مجاز تغییرات فشار در امتداد لوله‎های فرعی بستگی دارد.

 

لوله مناسب آبیاری قطره ای

در طراحی سیستم و انتخاب قطر و طول لوله ها ملاحظات هیدرولیکی می‌باید به صورتی بسیار دقیق در نظر گرفته شود.

انتخاب اتصالات مناسب هم بخش مهم دیگری از طراحی سیستم آبیاری قطره‎ای است. این اتصالات لوله‎های اصلی، نیمه اصلی و فرعی را به یکدیگر مرتبط می‎کنند.

امروزه بیشتر از اتصالاتی استفاده می‎شود که دارای حداقل افت فشار باشند.

زانو، سه راه، چهار راه، رابط، کمربند، تبدیل و … نمونه هایی از اتصالات مورداستفاده در سیستم آبیاری قطره‎ای می‎باشند.

واحد کنترل مرکزی اتصالات قطره ای

در سیستم آبیاری قطره‎ای وظیفه صاف کردن آب، اندازه‌گیری و تنظیم فشار و همچنین مدت زمان آبیاری بر عهده‎ی واحد کنترل مرکزی است. این واحد شامل پمپ، شیر یک طرفه، فیلترها، فشارشکن‌ها، فشار سنج‌ها، کنتور، مخزن تزریق کود و مواد شیمیایی است (شکل شماره ۳) بهره‌گیری موفقیت‌آمیز از یک سیستم قطره‎ای مستلزم آن است که به هر طریق ممکن از انسداد دریپرها ممانعت به عمل آید. به همین دلیل اهمیت استفاده از انواع فیلترها مانند فیلتر توری، فیلتر شنی سیکلون (سانتریفیوژ) که در شکل ۳ نشان داده شده‌اند به خوبی روشن است. انتخاب نوع، اندازه و حجم هر یک از اجزاء تشکیل‌دهنده‌ی واحد کنترل مرکزی به کیفیت آب و ‎نوع دریپر‎ها بستگی دارد.

از مخزن تزریق کود می‎شود علاوه بر استفاده در تأمین کودهای شیمیایی محلول برای گیاهان، در مقاصد دیگری مانند وارد نمودن اسید برای شستشوی رسوبات و یا افزایش باکتری‎کش‎ها و یا سایر مواد شیمیایی مورد نیاز به درون سیستم استفاده کرد.

تنظیم فشار اتصالات قطره ای

برای تنظیم فشار در انواع مختلف دریپرها از فشار شکن‎های مکانیکی استفاده می‎شود. بسته به ‎نوع دریپرها فشار ممکن است از ۲۷ تا ۲۰۵ کیلو پاسکال در نظر گرفته شود. اندازه‌گیری حجم آب آبیاری هم که در برنامه‌ریزی آبیاری اهمیت زیادی دارد توسط کنتور انجام می‎شود. شستشوی فیلترها و پاک کردن درون آن‎ها از مهم‌ترین اقداماتی است که برای نگهداری و مراقبت از سیستم به اجرا در می‎آید. انجام این عمل به صورت اتوماتیک نیز امکان‌پذیر است و انرژی مورد نیاز آن می‎تواند از برق شهری، باطری و یا انرژی خورشیدی تأمین شود. در هر صورت اتوماسیون می‎تواند برای همه‎ی بخش‎های مختلف سیستم و یا بعضی از قسمت‎های آن به کار گرفته شود. مبنای این اقدام نیز ممکن است بر حجم آب عبوری، زمان و یا نوسانات حالات مختلف رطوبتی خاک استوار باشد.

نوار تیپ با اتصالات قطره ای

دیدگاه ها و اصول کلی

برای تکامل و بهبود بخشیدن به این روش جدید آبیاری دولت‎ها و بخش‎های خصوصی در اغلب کشورها تاکنون سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام داده‌اند.

‎آبیاری قطره‎ای مانند هر پدیده‎ی جدید دیگر در ابتدا طرفداران چندان زیادی نداشت و از نظر اداره کردن و نگهداری سیستم با مشکلاتی رو به رو بود.

رفته‌رفته پیشرفت تکنولوژی و دست‌یابی به مواد پلیمری دارای کیفیت مطلوب همراه با ابداع و ساخت سیستم‎‎های صاف کننده‎ی قابل‌قبول، بسیاری از مشکلات را از میان برداشت و استقبال جهانی از آبیاری قطره‎ای گسترش یافت. در هر حال باید توجه داشت که آبیاری قطره‎ای هم مانند هر روش دیگر آبیاری ضمن دارا بودن مزایا و محاسن انحصاری، محدودیت‎هایی نیز دارد و برای رسیدن به حداکثر راندمان و در نتیجه بیش‌ترین و بهترین محصول لازم است که برای هر مزرعه متناسب با شرایط خاک و آب، گیاه کشت شده، اقلیم و مدیریت جاری در آن طرحی اختصاصی تدارک دیده شود و اصولاً طراحی سیستم با دیدی همه‌جانبه و نگاهی به آینده صورت گیرد.

مزایای آبیاری قطره‌ای

با توجه به تحقیقات زیادی که در سطح جهان صورت گرفته آبیاری قطره‎ای دارای مزایای متعددی است که به صورت خلاصه به مهم‌ترین آن‎ها اشاره می‎شود تا آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای دقیق تری داشته باشید.

مزایایی اتصالات قطره ای

۱- استفاده ‎ بهینه و مؤثرتر از آب موجود

اعتقاد عمومی بر این است که آبیاری قطره‎ای در مقایسه با دیگر روش‎ها آب کمتری مورد نیاز است. میزان این صرفه جوئی در مصرف به نوع گیاه، خاک، شرایط محیطی و راندمان موردنظر بستگی دارد. مهم‌ترین عواملی که موجب صرفه جوئی در مصرف آب می‎باشد عبارت‌اند از:

 

  • کاسته شدن از تبخیر سطحی به دلیل خشک ماندن خاک در فواصل بین درختان و بوته‎ها
  • کاهش یا نبود روان آب سطحی
  • جلوگیری از اتلاف آب از طریق نفوذ عمقی
  • کاهش رقابت علف‎های هرز در جذب آب
  • وجود نداشتن تبخیر اضافی از سطح شاخ و برگ که در روش بارانی بسیار محسوس است

2- افزایش رشد و محصول

وضعیت رطوبتی خاک در ریشه‎ی گیاه در روش قطره‎ای معمولاً حالتی ثابت دارد زیرا آب مورد نیاز گیاهان به گونه‎ای تقریباً مستمر تأمین می‎شود. به این ترتیب گیاه از تنش‎های شدید رطوبتی که در آبیاری ثقلی و گاه بارانی پدید می‎آید و سبب کاهش محصول می‎شود در امان می‌ماند. در این روش آبیاری مشکلات مربوط به تهویه‎ی خاک و شیوع امراض نباتی مطرح نیست بنابراین رشد بهتر و محصول بیشتر می‌باشد.

‎یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل افزایش رشد و محصول در آبیاری قطره‎ای آن است که اثرات بافت خاک در نگهداری رطوبت در خاک‎های ناهمگن به حداقل کاهش می‎یابد و این امر توزیع یکنواخت‎تر آب در جهات مختلف در مزرعه را میسر می‎سازد.

3- کاهش خسارت‎های ناشی از شوری

نتایج پژوهش‎های متعدد نشان می‌دهد که در آبیاری قطره‎ای می‎شود بدون کاسته شدن از میزان محصول، از آب‎های شورتر هم استفاده کرد. دلایل کاهش خسارات مزبور می‎تواند به موارد زیر مرتبط باشد

 

‎* پایین نگه داشته شدن غلظت املاح در محلول خاک به دلیل بیشتر بودن دفعات آبیاری و برقرار بودن وضعیت نسبتاً ثابت رطوبتی

* در امان ماندن برگ‎ها از سوختگی مربوط به جذب املاح که در روش آبیاری بارانی بسیار رایج است.

‎* منتقل شدن املاح به فراسوی ناحیه‎ی فعال رشد ریشه در خاک باید توجه شود که بی دقتی در انتخاب محل صحیح استقرار دریپرها می‎تواند مشکلات شوری را در مورد بعضی از گیاهان تشدید نماید.

4- تسهیل در تأمین کود و سایر مواد شیمیایی برای گیاهان

در بسیاری از موارد عملاً ثابت شده است که تأمین تدریجی عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان همراه با آب آبیاری اثرات بسیار مثبتی بر رشد و محصول دهی دارد و از هر نظر مقرون به صرفه می‌باشد. برنامه‌ریزی دقیق و عملی برای انجام این کار فقط در شرایطی قابل اجرا است که از آبیاری قطره‎ای استفاده شود.

با عنایت به دلایل زیر راندمان استفاده از کودهای شیمیایی در چنین شرایطی افزایش می‎یابد.

 

* کاسته شدن از میزان کود مصرفی به دلیل عدم توزیع آن در تمام سطح مزرعه یا باغ

* در اختیار بودن عناصر غذایی مورد نیاز در تمام مراحل رشد گیاه

*  توزیع بهتر عناصر غذایی و مصون ماندن آن‎ها از هدر رفتن به وسیله‎ی آب شویی و یا روان آب علاوه بر کودهای شیمیایی، علف کش‌ها، آفت کش‎ها، قارچ کش‎ها، نماتد کش‎ها، هورمون‎های رشد و سایر مواد شیمیایی را هم می‌شود بسته به مورد هم‌زمان با آبیاری وارد سیستم نمود.

5- محدود شدن رشد و تکثیر علف های هرز

آب آبیاری در روش قطره‎ای فقط به بخشی از خاک که محل استقرار ریشه‌ی گیاهان است هدایت می‎شود. بنابراین در بقیه‎ی نقاط مزرعه یا باغ به دلیل خشک ماندن خاک، آلودگی به علف‎های هرز کمتر خواهد بود. از طرفی به دلیل وجود تجهیزات صاف کننده در واحد کنترل مرکزی بذر علف‎های هرز مانند روش‎های دیگر آبیاری به همه جای مزرعه منتقل نمی‎شود. در هر حال تحقیق و تجربه حاکی از آن است که در روش قطره‎ای مشکلات مربوط به مبارزه با علف‎های هرز به مراتب کمتر است.

6- نیاز به انرژی کمتر

انرژی مورد نیاز برای کار انداختن سیستم آبیاری قطره‎ای در مقایسه با دیگر روش‎های تحت فشار به مراتب کمتر است. در مواردی می‎توان در صورت وجود اختلاف ارتفاع کافی از نیروی ثقل هم بهره گرفت و در هزینه‎ی پمپاژ صرفه‌جویی کرد.

7- سهولت در انجام عملیات زراعی

در آبیاری قطره‎ای این امکان وجود دارد که به صورت هم‌زمان و بدون بروز هیچ‌گونه اخلالی در امر آبیاری، عملیات زراعی دیگری مانند محلول پاشی، وجین، تنک و برداشت محصول صورت گیرد. هم چنین می‎توان فواصل کشت درختان و گیاهان ردیفی را در این سیستم کمتر نمود و چون همه‎ی سطح مزرعه آبیاری نمی‎شود، عملیات زراعی و رفت‌وآمد در مزرعه از سهولت بیشتری برخوردار خواهد بود.

معایب آبیاری قطره ای

آبیاری قطره‎ای صرف نظر از مزایای فراوان و شناخته شده‌اش، محدودیت‎هایی نیز دارد که در صورت طراحی حساب شده و اداره کردن و مراقبت صحیح قابل کنترل خواهد بود عمده‌ترین این محدودیت‎ها عبارت‌اند از:

معایب اتصالات قطره ای

1- نیاز به مراقبت مستمر

انسداد و بسته شدن دریپرها مهم‌ترین محدودیت شناخته شده در روش آبیاری قطره‎ای است که سبب غیر یک نواختی توزیع آب و کودهای شیمیایی می‎شود. علل انسداد می‌باید فوراً شناسایی و برطرف شود زیرا در غیر این صورت کاهش میزان محصول اجتناب ناپذیر خواهد بود. انسداد دریپرها بدون تردید هزینه‎های نگهداری و تعمیرات را نیز افزایش می‎دهد.

2- تجمع املاح در مجاورت ریشه‎ی گیاهان

در مناطق خشک و شرایطی که از آب‎های بسیار شور در آبیاری استفاده می‎شود امکان تجمع املاح در سطح خاک و حاشیه‎ی حجم خیس شده وجود خواهد داشت. در این شرایط ریزش باران‎های فصلی ممکن است مقادیری از این املاح را به درون ریشه گیاه وارد کرده و ایجاد محدودیت نماید. هم چنین اگر در کشت‎های بعدی بذرها در نقاط املاح مستقر شوند درصد جوانه زدن آن‎ها کاهش خواهد یافت.

3- محدود شدن توسعه ‎ی ریشه

رشد و گسترش ریشه‎ها طبعاً به بخشی که رطوبت را دریافت می‎کند یعنی ناحیه‎ی استقرار دریپرها و یا امتداد لوله‎های فرعی محدود می‎شود. اگر در طراحی به این نکته به اندازه‎ی لازم توجه نشود و عاقبت‌اندیشی کافی صورت نگیرد این امر در نهایت می‎تواند رشد ریشه را محدود کرده و به ویژه در مناطق بادخیز و در مورد درختانی که ریشه‎های سطحی دارند ایجاد اشکال نماید.

4- بالا بودن هزینه‌ها

هزینه‎های اولیه‎ی سیستم آبیاری قطره‎ای نسبتاً زیاد است اما مقدار آن در مقایسه با سیستم‎های ثابت آبیاری بارانی کمتر می‎باشد.

در هر حال هزینه‎ها به نوع گیاه، نوع دریپرها، تجهیزات موردنظر در واحد کنترل مرکزی، تجهیزات مربوط به اتوماسیون، وضعیت زمین و شرایط محلی و نظایر آن بستگی دارد. البته باید توجه داشت که هزینه‎‎های بعدی یعنی هزینه های آبیاری به دلیل حداقل نیاز به نیروی کار بسیار پایینی بوده و در مدت کوتاهی سرمایه‌گذاری اولیه جبران خواهد شد.

قیمت اتصالات قطره ای

اتصالات قطره ای دارای تنوع بالای از سایز بندی و محصولات میباشد بخاطر همین قیمت هر محصول بنا به مواد و کیفیت مواد میتوانید متفاوت باشد. محصولات با سایز کوچک ارزان تر و محصولات با مواد بیشتر گران تر میباشد و همچنین مواد که برای تولید اتصالات قطره ای استفاه میشود متفاوت است.

 

قیمت اتصالات قطره ای

خرید اتصالات قطره ای

برای خرید اتصالات قطره ای میتوانید روی دکمه که اول صفحه گذاشته شده است کلیک یا فشار دهید تا وارد قسمت اتصالات قطره ای شوید، بعد از آن محصول مورد نظر را انتخاب کرده و به سبد خرید خود اضافه کنید، در غیر اینصورت با ما در تماس باشید تا شما را راهنمایی و مشاوره رایگان بدهیم جهت آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای

خرید اتصالات قطره ای

لیست قیمت اتصالات قطره ای

برای دانلود لیست قیمت اتصالات قطره ای روی لینک پایین کلیک  و یا فشار دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *