بهترین روش کشت گندم با نوار تیپ + معرفی نوار تیپ

کشت گندم با نوار تیپ

نحوه کشت گندم با نوار تیپ

گندم و آبیاری گندم با نوار تیپ یکی از دغدغه های همیشگی کشاورز های عزیز بوده و است، که چگونه گندم را آبیاری و بهترین روش کشت گندم چی میتواند باشد. بهترین روش کشت گندم و مقرون به صرفه ترین نوع آبیاری گندم با نوار تیپ میباشد، که در ادامه مقاله کشت گندم با نوار تیپ را به شما به صورت کامل توضیح خواهیم داد، درصورت نیاز به مشاوره و سوالات در مورد آبیاری گندم با نوار تیپ با رودینه در تماس باشید.

آبیاری گندم بار نوار تیپ

آیا کشت گندم با نوار تیپ هزینه کمتری داره؟

وقتی شما به صورت استاندارد و دقیق آب رو به گیاه و گندم برسانید به احتمال خیلی بالا میزان باردهی و تناژ گندم بیشتر خواهدو همچنین مصرف آب به شدت پایین خواهید داشت. شما به هزینه های اندکی که برای آبیاری گندم با نوار تیپ پرداخت میکنید پول پرداخت میکنید نگاه نکنید، مطمین باشید به صرفه است.

مزایا کشت گندم با نوار تیپ

  • کاهش مصرف آب
  • افزایش طول ریشه گندم 
  • فزایش وزن ریشه گندم
  • تجمع زیست توده در سطح زمین
بهترین روش کشت گندم

آبیاری گندم با نوار تیپ چگونه انجام میشود؟

آبیاری گندم در ایران بیشتر به صورت ردیفی و با استفاده از نوارت تیپ انچام میشود، زیرا با استفاده از این روش در مصرف آب صرفه جویی بسیار زیادی صورت میگیرد و همچنین محصولات و باردهی بیشتر را تجربه خواهیم کرد.

روش کشت گندم با نوارتیپ

گندم به چه مقدار آب نیاز دارد؟

برای یک دوره 4 ماهه، گندم تنها به 2731 مترمکعب تا 3760 مترمکعب آب در هکتار برای تولید 5.9 تا 6.64 تن در هکتار تحت کشت دقیق به کمک کوددهی قطره ای نیاز دارد. مصرف آب طبق برآوردهای فوق فقط از طریق روش آبیاری قطره ای امکان پذیر است. در سیستم آبیاری معمولی کل فصل (4 ماه) به طور متوسط ​​8000 متر مکعب با توجه به نحوه استفاده کشاورزان از آب آبیاری و بهره وری از 4.5 تا 5.1 تن در هکتار مصرف می شود.

فاصله مناسب آبدهی نوار تیپ

برای اینکه کشت گندم با نوار تیپ رو به صورت درست انجام بدیم و آبدهی درستی داشته باشیم، فاصله نوار تیپ را به درستی باید انتخاب کنیم، برای اینکه کشت خوبی داشته باشیم بهتر است فاصله نوار تیپ برای کشت گندم 10 سانت باشد بهتر است.

فاصله ردیف کشت چقدر باشد؟

اگر آبیاری گندم به درستی انجام نشود ممکن است کل زحمت های شما هدر برود، بخاطر همین فاصله های مناسب نوار تیپ برای کشت گندم را میتوان 14 الی 19 سانتی متر در نظر گرفت.

مقدار برداشت گندم در هر هکتار

به طور کلی، عملکرد برداشت گندم می تواند از کمتر از 1 تن در هکتار تا بیش از 10 تن در هکتار باشد. بیشتر مناطق کشت (زمستانی) گندم حدود 3 تا 7 تن در هکتار تولید می کنند که رکورد جهانی گینس با 16.52 تن در هکتار (2018، نیوزلند) ثبت شده است.

کشت گندم با نوار تیپ

خرید بهترین نوار تیپ برای کشت گندم

تمام مراحل گفته شده را اگر به صورت دقیق انجام دهید و فقط منتظر خرید نوار تیپ باشید، اینجاست که باید حساسیت زیاد به خرج دهید، زیرا اگر نوار بد کیفیت از اشخاص بی مسِولیت خرید کرید زحمات یک فصل شما به طور کامل به فنا خواهد رفت، زیرا نوار تیپ با کیفیت نقش اصلی را دارد و حتما باید از جای متعتبر خرید کنید. رودینه بهترین نوار تیپ برای کشت گندم را به شما معرفی میکنم.

نتیجه گیری:

آبیاری گندم با نوار تیپ یکی از بهترین روش ها میباشد که مزایایی زیادی دارد که در بالا به صورت کامل توضیح دادیم، اما اگر به نکته طلایی یعنی انتخاب نوار تیپ برای کشت کندم اشتباه کنید دچاز ضرر و زیان زیادی خواهید شما. پس حتما برای خرید نوار تیپ وقت و اطلاعات زیادی کسب کنید تا به مشکل نخورید.

دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
  • احمد 17 مهر 1402 / 8:12 ب.ظ

    مفید بود دمت گرم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *